Copyright 2013-2014 - Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Παραμυθιάς
Χρήσιμοι Σύνδεσμοι
Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης & Κατάρτισης Παραμυθιάς
Αυτόνομης Διαβίωσης
Οι στόχοι του εργαστηρίου της Αυτόνομης Διαβίωσης προσεγγίζονται μέσω τεσσάρων αξόνων γνωστικού περιεχομένου:
        1. Αυτοεξυπηρέτηση: Δεξιότητες ατομικής υγιεινής ,ενδυσης, σίτισης, καθαριότητας χώρου, διαχείρισης χρημάτων, αξιοποίησης ελεύθερου χρόνου.
        2. Κοινωνικές Δεξιότητες: Δραστηριότητες που αφορούν στη λεκτική και μη συμπεριφορά, στο διάλογο, στις κοινωνικά αποδεκτές συμπεριφορές.
        3. Βασικές Δεξιότητες: Δραστηριότητες οπτικών και απτικών ερεθισμάτων κινητικές νευρομυικές δραστηριότητες.
        4. Δραστηριότητες Ομαλής Εργαστηριακής Ενταξης: Αδρή και λεπτή  κινητικότητα, γνώση κανόνων ασφαλείας, χρήση απλών εργαλείων, κατανόηση μεγεθών και μονάδων μέτρησης.
Κεραμικής
Γενικός σκοπός της διδασκαλίας της Κεραμικής Τέχνης στα ΕΕΕΕΚ είναι να γνωρίσει ο μαθητής μία από τις αρχαιότερες τέχνες του ανθρώπου, συνυφασμένη με την πορεία και την εξέλιξή του. Να εμβαθύνει σε αυτήν εμπλεκόμενος σε Δραστηριότητες Κατασκευής Κεραμικών Αντικειμένων και παράλληλα μέσα από τη γνώση και την κατανόηση των μυστικών της, να καλλιεργηθεί και να ενημερωθεί ως σύγχρονος δημιουργός.

Το μάθημα της Κεραμικής στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Παραμυθιάς γίνεται σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο, στεγάζοντας έτσι τις διαφορετικές λειτουργίες ενός επαγγελματικού εργαστηρίου κεραμικής. Μέσα στο εργαστήριο υπάρχουν και λειτουργούν «Φυλλιέρα»,  «Μακαρονιέρα», «Ζυμωτήριο», «Τροχός Κεραμικής», «Καμίνι». Επίσης κομμάτι των εργασιών αποτελούν τα καλούπια μας. Το εργαστήριο επίσης παροχετεύεται με νερό, υπάρχουν νιπτήρες και ευρυχωρία, έτσι ώστε ο κάθε μαθητής να μπορεί να εργάζεται άνετα στον πάγκο εργασίας.
Επίσης υπάρχουν βιτρίνες που λειτουργούν σαν εκθετήριο των εργασιών των μαθητών μας.

Να γνωρίσει τα διαφορετικά κεραμικά έργα και συνθέσεις, να τα κατανοήσει να τα κρίνει και να αγαπήσει τον πλούτο της ελληνικής παγκόσμιας παραδοσιακής κεραμικής τέχνης και κληρονομιάς.
Κηπουρικής
Σκοπός της διδασκαλίας του εργαστηρίου της Κηπουρικής είναι η κοινωνικοποίηση του ατόμου, η ανάπτυξη δεξιοτήτων και ικανοτήτων του μαθητή με σκοπό να γνωρίσει την αρμονική σχέση ανθρώπου & φύσης καθώς και τις αλληλεπιδράσεις στο οικοσύστημα.

Αυτό θα συμβάλλει στην ολόπλευρη και αρμονική ανάπτυξη των ψυχικών και σωματικών δυνάμεων του μαθητή με ειδικές ανάγκες, έτσι ώστε να εξελιχθεί σε μία ολοκληρωμένη προσωπικότητα και ισότιμο μέλος της κοινωνίας. Παράλληλα προωθείται η συνεργασία μεταξύ των μαθητών για την επίτευξη των στόχων τους ώστε να εξελιχθούν σε ολοκληρωμένες προσωπικότητες και ισότιμα μέλη της κοινωνίας.

Ένας από τους σκοπούς της διδασκαλίας του Εργαστηρίου της Κηπουρικής είναι  και η ανάπτυξη των δεξιοτήτων και ικανοτήτων του μαθητή, ώστε να διεκδικήσει με αξιώσεις μια δουλειά που θα του αποφέρει τα προς το ζην.

Με την προώθηση βιολογικών μεθόδων καλλιέργειας και με τη συνεργασία με το εργαστήριο της Αυτόνομης διαβίωσης για την ανακύκλωση χαρτιού, θα γνωρίσει ο μαθητής την αρμονική σχέση ανθρώπου & φύσης καθώς και τις αλληλεπιδράσεις  στο οικοσύστημα..
Αρχική        Το σχολείο μας          Εργαστήρια             Μαθήματα           Επικοινωνία

Πρόσφατες Ανακοινώσεις