Copyright 2013-2014 - Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Παραμυθιάς
Χρήσιμοι Σύνδεσμοι
Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης & Κατάρτισης Παραμυθιάς
Αρχική        Το σχολείο μας          Εργαστήρια             Μαθήματα           Επικοινωνία
Μαθήματα Γενικής Παιδείας

Το ΕΕΕΕΚ παρέχει ακαδημαϊκές γνώσεις προσαρμοσμένες ποσοτικά και ποιοτικά στις ιδιαίτερες ανάγκες και δυνατότητες των φοιτούντων μαθητών μέσα από τα μαθήματα: Γλώσσα, Μαθηματικά, Κοινωνική Επαγγελματική Αγωγή, Πληροφορική, Μουσική και Φυσική Αγωγή.

Ελληνική Γλώσσα: Να εξοικειωθούν και να μάθουν την Ελληνική Γλώσσα με τη χρήση της πρώτα σε ρεαλιστικές καταστάσεις της σχολικής και εξωσχολικής ζωής, για τις πνευματικές και κοινωνικές τους ανάγκες.

Κοινωνικής Επαγκελματικής Αγωγής: Να κατανοήσουν έννοιες και να αποκτήσουν γνώσεις που θα τους βοηθήσουν να έχουν μια πιο ακριβή αντίληψη της άμεσης και ευρύτερης κοινωνικής πραγματικότητας.

Μαθηματικά: Η επίλυση προβλημάτων, η άσκηση στον προβληματισμό και στον υπολογισμό σε δραστηριότητες συναλλαγής στην καθημερινή ζωή των μαθητών.

Πληροφορική: Οι μαθητές πρέπει να μάθουν να χρησιμοποιούν τους Η/Υ σαν εργασιακό εργαλείο, να επικοινωνούν, να γνωρίζουν βασικές αρχές σχετικά με την τεχνολογία τους και να αναπτύσσουν δεξιότητες.

Εικαστικά: Να αναπτυχθεί η δημιουργικότητα του μαθητή, η παραγωγή καλλιτεχνικού έργου και η συμμετοχή του στις εικαστικές τέχνες.

Μουσική: Να προσεγγίζουν, να αναλύουν ,να κατανοούν και ν? απολαμβάνουν αυτά που τους παρέχονται από τον κόσμο της Μουσικής.

Φυσική Αγωγή: Η ανάπτυξη των κινητικών δεξιοτήτων των μαθητών και μέσω αυτών, η καλλιέργεια των φυσικών τους ικανοτήτων, καθώς και η ενίσχυση της υγείας τους.
Μαθήματα Υποστήριξης

Λογοθεραπεία: Έργο της είναι η περιοδική αξιολόγηση των μαθητών που παρουσιάζουν προβλήματα επικοινωνίας, λόγου, ομιλίας, φωνής, ο σχεδιασμός και η υλοποίηση προγραμμάτων αποκατάστασης καθώς επίσης και η συνεργασία με τους γονείς αλλά και τους εκπαιδευτικούς για την ενιαία αντιμετώπιση αυτών των προβλημάτων.

Ψυχολογική Υποστήριξη: Σκοπός της είναι η διαμόρφωση ολοκληρωμένης ψυχολογικής εκτίμησης για την προσωπικότητα των μαθητών και των ιδιαιτέρων εκπαιδευτικών αναγκών τους. Επίσης  η υποστηρικτική, συμβουλευτική ή θεραπευτική διαδικασία αλλά και η συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς των μαθητών.

Ημερήσιας Φροντίδας: Υποβοήθηση των μαθητών στις βασικές τους ανάγκες (ατομική υγιεινή, σίτιση).
Πρόσφατες Ανακοινώσεις